Drzwi do mieszkania w bloku lub kamienicy

Nie wszyscy możemy mieszkać w domu jednorodzinnym i często musimy zadowolić się niewielkim mieszkaniem w bloku, co niestety oznacza hałas na klatce schodowej, unoszące się tam nieprzyjemne zapachy i uciążliwe przeciągi. Na szczęście można się przed tym skutecznie zabezpieczyć, decydując się na zamontowanie szczelnych i solidnych drzwi wejściowych zewnętrznych z odpornych na uszkodzenia materiałów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Decydując się na konkretny model, musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów, gwarantujących wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Drzwi zewnętrznych nie kupuje się przecież na jeden sezon, dlatego oprócz wymiarów dobranych dokładnie do otworu drzwiowego, muszą też zapewniać skuteczną ochronę zarówno przed chłodem, hałasem i próbą włamania. Klatki schodowe w niektórych blokach czy kamienicach bywają nieogrzewane, dlatego wybrane skrzydło drzwiowe powinno się charakteryzować wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Zależy on między innymi od rodzaju użytego do produkcji materiału, a jednym z najlepszych jest z pewnością drewno, naturalny i znany od stuleci izolator. Z tego też powodu można spokojnie kupić dowolny model drzwi zewnętrznych drewnianych, które właściwie zamontowane i wyposażone w grubą uszczelkę nie wpuszczą zimna i hałasu do mieszkania.

Zupełnie innego podejścia wymaga zabezpieczenie naszego mienia przed kradzieżą. Drewno zdecydowanie nie zda tu egzaminu, nie warto też montować tanich drzwi zewnętrznych z tworzyw sztucznych. Jedynym logicznym wyborem będą mocne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne drzwi zewnętrzne metalowe, najlepiej stalowe, o klasie antywłamaniowej 3 albo 4, których nie sforsuje się nawet z użyciem specjalistycznych narzędzi.

Co wybrać do wnętrza mieszkania.

Drzwi prowadzące na klatkę schodową to jedno, ale w każdym mieszkaniu powinno się też zamontować gustowne i stylowe drzwi wewnetrzne. Nie muszą zamykać każdego pomieszczenia, ale np. w łazience są po prostu niezbędne. Tutaj nie ma już tak surowych kryteriów wyboru i naprawdę sprowadzają się one jedynie do strony czysto wizualnej. Wchodząc do dowolnego marketu budowlanego czy przeglądając ofertę producentów, możemy wybierać spomiędzy wielu modeli drzwi wewnętrznych białych lub malowanych na dowolny kolor. Dzięki temu zawsze mamy możliwość dopasowania ich dokładnie do kolorystyki danego pomieszczenia, a także wybrać sposób otwierania. Wszystko zależy od ilości wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy, a w małych mieszkaniach, jedno lub dwupokojowych najlepiej sprawdzą się drzwi wewnętrzne przesuwne, poruszające się po prowadnicach, a w niektórych modelach chowające się po otwarciu w ścianie.

Zupełnie inny problem mają właściciele mieszkań w starych kamienicach. Wybierając drzwi wewnętrzne, wymiary ich muszą ustalać indywidualnie, różnią się bowiem od standardowych i to zarówno szerokością, jak i wysokością otworu drzwiowego, nierzadko przekraczającą 3 metry. W takich nieco rustykalnych wnętrzach, w których zazwyczaj staramy się zachować ich klasyczny charakter, szczególnie efektownie wyglądają drzwi wewnętrzne szklane wykończone w zawsze modnym stylu art deco.