Jakie szambo – plastikowe czy betonowe?

szambaBudując dom za miastem, czy choćby na jego peryferiach, musimy liczyć się z tym, że będzie to teren nieskanalizowany. Oznacza to konieczność samodzielnego poradzenia sobie z odprowadzaniem ścieków, a ułatwić to mogą właściwie dobrane zbiorniki bezodpływowe, czyli znane wszystkim szamba.

Jest to nadal najpopularniejsza metoda pozbycia się nieczystości, której największą zaletą są niskie koszty i bezproblemowy montaż praktycznie na każdym gruncie. Można wybierać spośród wielu konstrukcji, ale najczęściej decydujemy się na szamba betonowe lub wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Mimo że spełniają taką samą funkcję, to jednak różnią się od siebie w sposób zasadniczy. Zbiorniki plastikowe charakteryzują się wyjątkowo niską wagą, choć wytrzymałością nie ustępują zbytnio swoim betonowym odpowiednikom. Łatwo jest je przewieźć na miejsce przeznaczenia, a do montażu wystarczy siła rąk, bez konieczności zastosowania dźwigu. Wymagają jednak solidnego mocowania do podłoża, w przeciwnym wypadku mogą zostać wręcz wyrzucone na powierzchnię w wyniku działania wód gruntowych.

Szamba betonowe są pozbawione tej wady i na miejscu utrzymuje je ich własna masa. Beton, jako sprawdzony materiał, lepiej znosi uszkodzenia mechaniczne i wpływ szkodliwych substancji chemicznych. Z tego też powodu zbiorniki z niego produkowane niezmiennie cieszą się największym zaufaniem licznych użytkowników. Ich dużą zaletą jest też cena, wielokrotnie niższa niż tych z tworzywa, a najczęściej jest w nią też wliczony transport, profesjonalny montaż i wykonanie wszystkich niezbędnych połączeń. Gwarantuje to szczelność całej konstrukcji i eliminuje ryzyko niebezpiecznych wycieków. Wiele firm zapewnia też regularne opróżnianie, zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.